PLAŻA SAN TEODORO

PLAŻA SAN TEODORO

San Teodoro to idealna opcja na plażowy nastrój i bezwietrzne dni. To miejsce, w którym fale Morza Tyrreńskiego wpływają do naszej zatoki Lo Stagnone.

Docierając do plaży widzimy po prawej stronie chabrowe morze, przed nami turkusową płyciznę oddzielająca ląd od wyspy Isola Grande, a po lewej otwiera się nasza zielonkawa zatoka, na którą mamy pełny widok.

Do San Teodoro najlepiej udać się spacerem, albo rowerem (w kierunku północnym) wzdłuż wybrzeża, salin i plantacji winogron (lokalizacja).

Na miejscu znajduje się kilka knajpek i barów i niewielkie plaże, zarówno dzikie, jak i komercyjne.

Z końca cypla wchodzimy do wody i pieszo udajemy się w poprzek płytkiej laguny na wyspę Isola Grande.

Woda jest maksymalnie po kolana, stąpamy po białym piasku. Po drodze mijamy mielizny, na których można się rozłożyć i poopalać, podobne jak w płytkiej na kilka centymetrów wodzie.

Dookoła znajdują się pozostałości zabudowy sprzed kilku wieków, a na wyspie Isola Grande wyrastają góry soli.

Późnym latem i jesienią zlatują się w te rejony flamingi.

Polecamy zabrać ze sobą schłodzone wino marsala i krem z wysokim filtrem.

Uwaga kitesurferzy:

Do San Teodoro możemy dopłynąć halsując się w górę przy północnym wietrze (ok 1500 m w linii prostej). Docierając do mielizn może być konieczne pokonanie fragmentów wody po kostki pieszo. Następnie wpływamy na zafalowane Morze Tyrreńskie (mamy wówczas wiatr on shore).

Można zrobić także fantastyczny downwind do San Teodoro przy południowym wietrze. Wówczas po wpłynięciu na morze kierujemy się w lewo (wzdłuż wybrzeża isola grande) i pływamy po płaskiej błękitnej wodzie, zwanej lokalnie Thaiti (wycieczka na Thaiti ma sens tylko przy sirocco).
Trzeba tylko pamiętać, że jesteśmy na otwartym morzu przy off shore. Dobrze jeśli po pływaniu ktoś może nas zgarnąć z San Teodoro samochodem.

Odległość od spotu: 3 km
czas dojazdu: 8 min
czas dojścia: 30 min