MARSALA

MARSALA

 

Marsala znajduje się w podobnie niedalekiej odległości od spotu, co Trapani, tyle że w drugą stronę, czyli na południe.
Te dwa porównywalnej wielkości miasta znacznie się od siebie różnią.
Marsala jest spokojna i urokliwa.
Można oglądać pozostałości murów miejskich (miasto wyrosło na ruinach starożytnego kartagińskiego lilybaeum), piękne bramy, katedrę, liczne kościółki, kameralne place, ogrody, ogródki i inne zaułki.
Jest też muzeum sztuki współczesnej w dawnym klasztorze, archiwum miejskie w starym kościele, XVI-wieczne arrasy w Museo Degli Arazzi Fiamminghi i słynny fenicki okręt z 241 r. p.n.e. w muzeum archeologicznym Baglio Anselmi.

Uroku miastu dodają liczne maleńkie winoteki, sklepiki z lokalnymi wyrobami i restauracje z kilkoma stolikami na chodniku. Jednocześnie miasto nie jest oblężone przez turystów.

W piątkowy i sobotni wieczór polecamy przejść się na targ rybny (Antico Mercato – lokalizacja na mapie).
O ile w dzień służy –  jak nazwa wskazuje – do handlu morskimi stworzeniami, o tyle w weekend zamienia się w swoiste miejsce imprezy. Małe bary serwują drinki i shoty, a w alejkach poustawiane są krzesła i stoły. Pomiędzy nimi, w zdecydowanie za małych odstępnach od siebie, grają i śpiewają uliczne kapele. Od ballad po rocka, jedni lepiej drudzy gorzej. Ludzie tańczą miedzy stolikami, a to wszystko w woni utrzymującej się jeszcze z porannego targu rybnego. Ciekawe zjawisko.

Inne ciekawe miejsce to nieco schowany za kościołem, zasłonięty starymi drzewami oliwnymi skwerek przy którym znajdują się dwa bary (lokalizacja na mapie).
Jeden to Portale Bottega, aspirujący do wielkomiejskiego stylu i serwujący duży wybór drinków i win.
Obok jest bar Magazzino serwujący craftowe piwo.
Skwerek ten, szczególnie w letnie weekendy, wypełniony jest po brzegi lokalną młodzieżą, co jest fajnym polem do obserwacji lokalnej kultury w jej naturalnym środowisku.

 

WINO

Trudno powiedzieć czy Marsala jest bardziej rozpoznawalna jako miasto, czy jako wino, które się z tej okolicy wywodzi. Tak czy owak, będąc w Marsali warto odwiedzić jedną z tutejszych winnic i posmakować regionalnego trunku (poniżej namiary na kilka winnic).
Historia tutejszego wina rozpoczęła się w XVIII wieku za sprawą angielskich kupców. Jeden z nich, John Woodhouse zachwycił się miejscowym winem i dostrzegł szansę wzbogacenia się na nim na fali popularności portugalskiego porto i hiszpańskiej sherry. Anglicy zaczęli masowo nabywać beczki wina, które od tej pory nazywane jest marsala.
Marsala to wzmocnione, głównie słodkie i białe wino produkowane przede wszystkim z winogron odmian grillo, catarratto, inzolia i damaschino. Wino jest wzmacniane przez dodatek spirytusu winnego dzięki czemu zawartość alkoholu wynosi 17% i więcej.
Marsala jest tradycyjnie podawana jako aperitif, wino deserowe oraz z suszonymi owocami, ciastkami, deserami z kremem oraz z dojrzałymi serami.

 

Winnice Marsali:

Fina
Cantine Florio
Carlo Pellegrino
Donnafugata
Planeta

 

 

Odległość od spotu: 14 km
czas dojazdu: 20 min.