marsala_12 MARSALA - KiteLABkitelab, kite, szkoła, latawiec, przewodnik po sycylii, wiatr 

MARSALA


Marsala znajduje się w podobnie niedalekiej odległości od spotu, co Trapani, tyle że w drugą stronę, czyli na południe. Te dwa porównywalnej wielkości miasta znacznie się od siebie różnią. Marsala jest spokojna i urokliwa. Można oglądać pozostałości murów miejskich (miasto wyrosło na ruinach starożytnego kartagińskiego Lilybaeum), piękne bramy, katedrę, liczne kościółki, kameralne place, ogrody, ogródki i inne zaułki. Jest też muzeum sztuki współczesnej w dawnym klasztorze, archiwum miejskie w starym kościele, XVI-wieczne arrasy w Museo degli arazzi fiamminghi i słynny fenicki okręt z 241 r. p.n.e. w muzeum archeologicznym Baglio Anselmi.
Uroku miastu dodają liczne maleńkie winoteki, sklepiki z lokalnymi wyrobami i restauracje z kilkoma stolikami na chodniku. Jednocześnie miasto nie jest oblężone przez turystów.

Trudno powiedzieć czy Marsala jest bardziej rozpoznawalna jako miasto, czy jako wino, które się z tej okolicy wywodzi. Tak czy owak, będąc w Marsali warto odwiedzić jedną z tutejszych winnic i posmakować regionalnego trunku (poniżej namiary na kilka winnic).
Historia wina rozpoczęła się w XVIII wieku za sprawą angielskich kupców. Jeden z nich, John Woodhouse zachwycił się miejscowym winem i dostrzegł szansę wzbogacenia się na nim na fali popularności portugalskiego Porto i hiszpańskiej Sherry. Anglicy zaczęli masowo nabywać beczki wina, które od tej pory nazywane jest Marsala.
Marsala to wzmocnione, głównie słodkie i białe wino produkowane przede wszystkim z winogron odmian grillo, catarratto, inzolia i damaschino. Wino jest wzmacniane przez dodatek spirytusu winnego dzięki czemu zawartość alkoholu wynosi 17% i więcej. Marsala jest tradycyjnie podawana jako aperitif, wino deserowe oraz z suszonymi owocami, ciastkami, deserami z kremem oraz z dojrzałymi serami.

 

Winnice w Marsali:

Fina 
Cantine Florio
Carlo Pellegrino
Donnafugata
Planeta

 

Odległość od spotu: 14 km
Czas dojazdu: 20 min.