ERICE

KAMIENNE MIASTO ERICE

 

Erice, w starożytności znane jako Eryks, to malownicze miasteczko położone na szczycie góry o tej samej nazwie. Z wysokości 750 metrów n.p.m. roztacza się nieprawdopodobny widok na morze, pobliskie Wyspy Egady i miasto Trapani, położone u stóp góry.

Erice zostało założone przez lud elymów w V wieku p.n.e..
Według mitologii greckiej władcą elymów był Eryks, syn Posejdona i Afrodyty.
Miasto swego czasu było stolicą regionu i najbogatszą osadą w okolicy. W obrębie murów obronnych znajdowały się świątynie, zamki, parki i bogate kamienice zamieszkane przez erycjańską szlachtę.
Znajdujące się u podnóża góry Trapani było zaledwie osadą rybacką i punktem handlowym zapewniającym mieszkańcom Erice dostawę żywności.

Miasto przeżywało wielokrotne oblężenia, było też przedmiotem walk Kartagińczyków z Rzymianami (zostało zburzone w czasie pierwszej wojny punickiej w III w. p.n.e.). Nadal można odnaleźć fragmenty muru obronnego z VI w. p.n.e.

W krajobraz wpisane są dwa zamki przypominające ilustracje średniowiecznych legend.
Na szczycie urwiska usytuowany jest Castello Dello Balio – zamek Wenus (XII / XIII wiek), wewnątrz którego znaleziono ruiny świątyni Wenus Erycyńskiej. Według starożytnej legendy zwierzęta, które miały zostać złożone w ofierze wędrowały na ołtarz z własnej woli.
Drugi zamek – zamek Pepoli znajduje się na ruinach antycznego akropolu.
Warto zajrzeć do ogrodu Giardino del Balio, który otacza zamek.
W miasteczku mieści się muzeum Cordici, a w nim m.in. głowa Afrodyty z V-IV wieku p.n.e., zbiór starożytnych monet, czy kolekcja płócien z XVII – XIX w.

 

JAK ZWIEDZAĆ ERICE?

 

Warto zwrócić uwagę na nietypowy mikroklimat miasta. Podczas gdy pobliskie miejscowości topią się w upale, Erice często spowite jest mgłą. Dodaje mu to tajemniczej aury i bajkowego klimatu, ale zmusza do zarzucenia na ramiona swetra, zbędnego wszędzie indziej na Sycylii.

Erice to nie jest kurort – nie ma tu bulwaru, luksusowych hoteli ani drogich sklepów.
Niezależnie ilu jest turystów, miasto sprawia wrażenie kameralnego. Wystarczy wejść w którąkolwiek boczną uliczkę, żeby znaleźć się na niej samemu. Bez końca można odkrywać porośnięte pachnącą roślinnością zaułki i zakamarki wśród ciasno wybudowanych kamieniczek.

Miasto polecamy zwiedzać zarówno w ciągu dnia jak i w nocy. W świetle dziennym możemy podziwiać detale zabudowy oraz panoramę pobliskich miast, morza i Wysp Egady.
W nocy miasto tętni życiem, jest pięknie podświetlone i zachęca do spacerów wąskimi stromymi uliczkami po charakterystycznie i pieczołowicie ułożonych setki lat temu kamieniach.

Polecamy tu także spróbować najlepszych ponoć na Sycylii ciasteczek genovesi.

Do miasta można dostać się bezpośrednio samochodem, albo widokową kolejką linową Funivia di Erice biegnącą z Trapani.

 

 

Odległość od spotu: 40 km
czas dojazdu: 50 min.