monte_cofano_sicile_vue_sur_erice Monte Cofano - KiteLABkitelab, kite, szkoła, latawiec, przewodnik po sycylii, wiatr
WSPINACZKA NA MONTE COFANO 

Wspinaczkę na monte cofano określilibyśmy jako wędrówkę o średnim poziomie trudności. Jedyny trudniejszy moment to ścianka o wysokości ok 2,5 metra, na której wisi drabinka z lin i deseczek. Pokonaliśmy ją z psem na rękach.

Czas wycieczki to około 50 minut dojazdu samochodem, 1/1,5 godziny wędrówki pod górę, czas podziwiania widoków wedle osobistej wrażliwości na krajobrazy, poniżej godziny na schodzenie i znów 50 minut powrotu (z dużą szansą na postój w związku z zaostrzonym apetytem po wysiłku).

Dlaczego warto się wybrać?

Relatywnie niewielki wysiłek nagrodzony jest w szczególny sposób na szczycie góry. Widzimy górzysty ląd, wielką skałę San Vito Lo Capo, wzgórze z miastem Erice położonym na jego na szczycie, wyspy egadzkie. Na czubku Monte Cofano, poza oczywistym w takim miejscu krzyżem znajdziemy kopczyk z różnymi skarbami i pudełeczko z notatnikiem, do którego można wpisać swoje myśli. Nawet jeśli nie mamy zwykle odruchu pozostawiania swoich złotych myśli w różnych zakątkach świata, miejsce z takim widokiem może pobudzić ochotę do przelania dowolnej refleksji na papier.

Odradzamy wędrówkę w najgorętsze dni lata ze względów oczywistych, a niezależnie od temperatur zalecamy o pamiętaniu o wodzie, kremie z filtrem i najlepiej czapce – po drodze nie ma pół drzewa, więc nie będzie gdzie schować się przed słońcem.

Wątek organizacyjny – samochód zalecamy zostawić w miejscu zwanym „vecchio baglio cofano” nad miastem cornino (punkt gps https://goo.gl/maps/Vj5Km3Ata8MRepHy5). Następnie podążać ścieżką prowadzącą w kierunku góry, na pierwszym skrzyżowaniu nie podążać ścieżką prowadzącą do miasta po lewej stronie, ale kontynuować prosto. Na drugim skrzyżowaniu skręcić w lewo na ścieżkę, która wspina się na szczyt. Brzmi zawile ale jest to instynktownie łatwe :)

 

odległość od spotu: 45 km
czas dojazdu: 50 minut